Skärgårdsstugor
Luleå kommun har uthyrningsstugor på fyra öar:
- Tre stugor på Kluntarna
- Två stugor på Junkön
- Fem stugor på Brändöskär
- Två stugor på Småskär
Du betalar i samband med din bokning.
Du kan hyra kommunens skärgårdsstugor året om. Om du inte har egen båt så tänk på att kontrollera tidtabellen för våra turbåtar som trafikerar skärgården från juni till september.
Personuppgifter som behandlas
- Namn
- Adress
- E-postadress
- Telefonnummer
Vid handläggningen av ditt ärende registreras och behandlas de personuppgifter som framgår av informationen ovan. Behandlingen sker i det ärendehanteringssystem som verksamheten använder för handläggning av ditt ärende.
Läs mer om behandling av personuppgifter under Om i menyn ovan.
Rättslig grund för behandlingen
- Avtal ska kunna fullgöras med den registrerade
Lagringstid
- 2 år
Har du synpunkter eller klagomål på hur vi hanterar dina personuppgifter i e-tjänsten så är du välkommen att kontakta berörd verksamhet via kundcenter eller Luleå kommuns dataskyddsombud som utreder det inträffade och ser till att eventuella fel åtgärdas.
Känner du dig ändå inte nöjd eller inte kan eller vill kontakta dem som du tycker har gjort fel så kan du alltid lämna klagomål till tillsynsmyndigheten, Integritetsskyddsmyndigheten. Besök Integritetsskyddsmyndighetens webbplats för mer information om hur du gör för att lämna klagomål.
Personuppgiftsansvarig
Kultur- och fritidsnämnden
kundcenter@lulea.se
Kundcenter
kundcenter@lulea.se
0920-45 30 00