För att blomlådorna inte ska utgöra en trafikfara eller försämra framkomligheten på gatan är det kommunen som avgör om gatan är lämplig för blomlådor och vart de i så fall får placeras.
- Tillståndet gäller för ett år i taget. Tillstånd ges endast till bostadsgator där hastigheten är 50 km/tim eller lägre.
- Gatan måste vara kommunal och dina grannar ska vara positiva till att blomlådorna ställs ut.
- Luleå kommun bekostar inte de blomlådor som ställs ut utan du får själv köpa dem eller bygga dem själv. Kommunen tar inget ansvar för eventuella skador till följd av blomlådor.
- Sista ansökningsdag för sommaren är den 15 maj. Blomlådor får vara utställda mellan den 15 maj och den 15 september.
- Datum för när markeringar görs i de olika bostadsområdena kommer att publiceras på hemsidan under april månad.
Det här gäller för blomlådor på kommunens gator.